Nyhet Megazin är en smakrik Zinfandel med rund mörk frukt och sammetslen kropp. Vinet är det enda på 1-liter från Amerika och är Systembolagets bästa prisade Zinfandel.
Mega Zin Zinfandel har lagrats på amerikanska ekfat vilket ger vinet härliga toner av vanilj, kaffe, choklad samt rondör och elegans. Som alltid med fyllig Zinfandel smakar vinet fantastiskt ihop med tacos, smakrika ostar, feta hamburgare och rött kött.
Toner av vanilj, kaffe, choklad
Varunummer hos Systembolaget | 73251 |
Förpackning | Flaska 750ml |
Alkoholhalt | 13,5% |
Passar till | Till rätter av lamm- eller nötkött |
Kategori och smaktyp | Rött vin |
Ursprung | USA |
Producent | Nordic Sea Winery |
Importeras av | Oenoforos |
Läskande Prosecco – frisk, fruktig, fräsch smak med inslag av persika, honungsmelon, fläder och lime. I Venetoregionen har man sedan drygt 100 år tillbaka tillverkat prosecco, Italiens mest kända bubbel! Druvsorten som används är Glera och resultatet blir ett lätt, friskt och fräscht vin med en härlig fruktighet.
Martini Prosecco produceras av Martini Rossi, en italiensk firma grundad redan 1863 av Alessandro Martini och Luigi Rossi. Numera är företaget en italiensk ikon, och ett av de starkaste varumärkena i världen. Martini Prosecco är ett lätt, mousserande vitt vin med en frisk doft av äpple, päron och fräscha blommor. Det är torrt men fruktigt med en välbalanserad, frisk citrussyra. Vinet passar perfekt till sallader och kycklingrätter, och blir ett festligt ackompanjemang till buffén.