På 1960-talet ville Sandro Boscaini skapa ett mellanting mellan det lätta Valpolicella-vinet och den kraftfulla Amaronen. Han lät en halvårsgammal Valpolicella få en andra jäsning på druvrester av Recioto, en söt Amarone. 30 september 1964 skördades de första druvorna till Campofiorin och Ripasson var född. Sedan 1990 låter man den andra jäsningen ske med halvtorkade druvor som skulle ha blivit till Amarone om de fått torka färdigt. Man tillför alltså fräschare druvor istället för de redan använda från en Amaroneproduktion.
Nyanserad, kryddig smak med fatkaraktär, inslag av mörka körsbär, korinter, blåbär, kakao, tranbär, svartpeppar och vanilj
Varunummer hos Systembolaget | 5123 |
Förpackning | Flaska 750ml |
Alkoholhalt | 13% |
Passar till | Rätter av fläsk-, lamm- eller nötkött. |
Kategori och smaktyp | Röda strukturerade viner |
Ursprung | Venetien, Italien |
Producent | Masi |
Läskande Prosecco – frisk, fruktig, fräsch smak med inslag av persika, honungsmelon, fläder och lime. I Venetoregionen har man sedan drygt 100 år tillbaka tillverkat prosecco, Italiens mest kända bubbel! Druvsorten som används är Glera och resultatet blir ett lätt, friskt och fräscht vin med en härlig fruktighet.
Martini Prosecco produceras av Martini Rossi, en italiensk firma grundad redan 1863 av Alessandro Martini och Luigi Rossi. Numera är företaget en italiensk ikon, och ett av de starkaste varumärkena i världen. Martini Prosecco är ett lätt, mousserande vitt vin med en frisk doft av äpple, päron och fräscha blommor. Det är torrt men fruktigt med en välbalanserad, frisk citrussyra. Vinet passar perfekt till sallader och kycklingrätter, och blir ett festligt ackompanjemang till buffén.