Detta vin kommer från kullarna kring Tortona, nära Gavi, där den mest högkvalitativa frukten frodas. Cortese är den enda vita druvan som får användas i Gavi.
Den bästa frukten kommer ifrån DOCG Gavi och det är även här vår Cortese odlas. För att få till den perfekta balansen så har vi tillsatt 4% Sauvignon blanc. Något som göra att vinet blir mer komplext men istället får klassificeringen DOC Cortese.
Inslag av citron, lime, äpple, mineral och persika
Varunummer hos Systembolaget | 76377 |
Förpackning | Flaska 750ml |
Alkoholhalt | 12% |
Passar till | till havets läckerheter |
Kategori och smaktyp | Vitt vin |
Ursprung | Piemonte, Italien |
Producent | MGM S.r.l. |
Importeras av | Independent Wine Company AB |
Läskande Prosecco – frisk, fruktig, fräsch smak med inslag av persika, honungsmelon, fläder och lime. I Venetoregionen har man sedan drygt 100 år tillbaka tillverkat prosecco, Italiens mest kända bubbel! Druvsorten som används är Glera och resultatet blir ett lätt, friskt och fräscht vin med en härlig fruktighet.
Martini Prosecco produceras av Martini Rossi, en italiensk firma grundad redan 1863 av Alessandro Martini och Luigi Rossi. Numera är företaget en italiensk ikon, och ett av de starkaste varumärkena i världen. Martini Prosecco är ett lätt, mousserande vitt vin med en frisk doft av äpple, päron och fräscha blommor. Det är torrt men fruktigt med en välbalanserad, frisk citrussyra. Vinet passar perfekt till sallader och kycklingrätter, och blir ett festligt ackompanjemang till buffén.